Obecnie w dobie wielu zagrożeń mamy do dyspozycji mnogość zabezpieczeń domów jednorodzinnych oraz mieszkań.
Jednym z nich może być na przykład wymiana zamków,
Normy ISO definiują to czym jest zamek. Jest to urządzenie utwierdzające i zabezpieczające ruchomy element w otworze w położeniu zamkniętym. Uruchamiane są ono za pomocą klucza lub innego środka.
Stosuje się w praktyce dwa generalne typy zamków, wpuszczane oraz wierzchnie. Zamek wpuszczany montowany jest zawsze wewnątrz skrzydła drzwiowego. Zamek wierzchni z kolei jest umiejscawiany zgodnie z płaszczyzną skrzydła drzwiowego.
Zamek wpuszczany dzieli się na kilka podtypów:zapadkowy gdzie mechanizm zabezpieczający stanowi jedynie zapadka a uruchamianie jest wykonywane poprzez naciśnięcie klamki. Zastawkowy którego mechanizm działania polega na unoszeniu się zastawek płytkowych. Taki zamek można otworzyć za pomocą klucza.
Zamek bębenkowy, do jego otwarcia potrzeba klucza o typie płaskim/
Zamek zasuwkowy, w tym przypadku klucz kontroluje pracę mechanizmu zasuwy. Ostatnimi typami są zamki rolkowe oraz hakowe.
Zamek rolkowy działa poprzez samoczynną siłę nacisku. Z kolei zamek hakowy uruchamiany jest przez otwarcie kluczem mechanizmu hakowego.
Generalnie należy stwierdzić, że w razie kradzieży zgubienia kluczy lub włamań, Ślusarz Poznań będzie miał z pewnością wiele pracy.
Polecamy także: Kurtyny spawalnicze.